Archiwa kategorii: Czytelnia

„Geniusz zaklęty w fotografii”

Zwracam wszystkim uwagę na wyjątkowe wydawnictwo filmowe mistrza dokumentu BBC.

„Geniusz zaklęty w fotografii„ to pieczołowicie przygotowana i super wydana, sześcioodcinkowa historia fotografii od dagerotypu po obraz cyfrowy. Prezentacja najważniejszych w 170-letniej historii fotografii autorów i ich prac. Serial był emitowany na kanale Planete i składa się z 6 odcinków. „Uchwycić cienie”, „Dokumenty dla artystów”, „W odpowiednim czasie; odpowiednim miejscu”, „Filmy na papierze”, „Jesteśmy rodziną”, Szybkie oceny”.
Czytaj dalej

Alex Kershaw „Capa. Szampan i krew”

Jak zostać sławnym fotografem?
Na to pytanie po części odpowiada książka Alexa Kershawa „Capa. Szampan i krew”. Nie, nie, wbrew pozorom nie znajdziecie tu żadnych porad mistrza fotografii. Ale przecież sama umiejętność robienia dobrych zdjęć nie wystarczy by zakosztować sławy. To tylko początek drogi wiodącej przez lans, znajomości, mnóstwo farta, a kończącej się depresją i uzależnieniem…

Czytaj dalej

Patrick Chauvel „Reporter wojenny”

Reporter wojenny” to książka znakomita. Autor ma dryg nie tylko do obrazu, ale i słowa pisanego. Z odpowiednim dystansem i humorem wypunktowuje swoje reporterskie porażki i pokazuje zawód fotoreportera od kuchni. Hmmm, zawód? Właśnie teraz się zastanawiam, czy to aby na pewno zawód? Z kart książki wynika raczej, że to powołanie, misja ale i uzależnienie. Bo jak nazwać niemalże samobójcze wyprawy?

Czytaj dalej

Adobe Camera Raw 5.6 i DNG Converter 5.6

Firma Adobe udostępniła Camera Raw 5.6 i DNG Converter 5.6 – wtyczki do programu Photoshop pozwalające na pracę z plikami RAW aparatów cyfrowych i konwersję ich do formatu DNG. Jest to tzw. wersja „release candidate”, która choć przeszła testy, to wymaga jeszcze sprawdzenia przez większą liczbę użytkowników przed jej wprowadzeniem do automatycznych aktualizacji.

Czytaj dalej