Wernisaż wystawy Bogdana Białczaka pt. „Drewniane kościoły kurpiowskie”

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii, sztuki ale też miłośników kultury kurpiowskiej i wszystkich Ostrołęczan na kolejny wernisaż. Tym razem swoje fotografie zaprezentuje nasz kolega, znakomity fotograf – Bogdan Białczak.

A tak opisuje wystawę Kurpiowski Portal Fotograficzny ekurpie, którego nasz kolega jest członkiem:

„Drewno to do niedawna najczęściej stosowany materiał budowlany na Kurpiach. Niewiele jest tutaj trwalszych zabytków murowanych a wśród drewnianych prym wiodą kościoły i obiekty „małej architektury”. Budowali je kurpiowscy cieśle i okoliczna ludność. Obecnie istnieje na Kurpiach 12 drewnianych kościołów w miejscowościach: Zaręby, Olszewka, Parciaki, Brodowe Łąki, Lelis, Łyse, Dąbrówka, Czarnia (kadzidlańska), Kuzie, Leman, Turośl, Dobrylas.
Wiążą się z nimi ciekawe historie np. kościół w Łysych budowano nocami i bez użycia gwoździ bo takie warunki postawił zaborca. Niektóre zostały przeniesione z parafii do parafii bo ich miejsce zajęły świątynie murowane.
Na przestrzeni dziejów kościoły są przebudowywane, przenoszone na inne miejsca, zamieniane na świątynie murowane, niszczone w zawieruchach wojennych, naturalnie się starzeją jak wszystko w przyrodzie
Wystawa powstała z potrzeby zachowania dziedzictwa kurpiowskiej architektury drewnianej, utrwalenia istniejącego stanu budowli, pokazania ich piękna na Kurpiach i poza nimi.

Wernisaż odbędzie się 16 maja o godz. 18 w holu OCK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.