Fizjografie Mariusza Wideryńskiego

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Mariusza Wideryńskiego – „Portrety wyobraźni, …fizjografie„.
Cykl Fizjografie powstał z potrzeby głębszego ukazania osobowości portretowanych ludzi.
Jest sposobem na przekazanie swoich odczuć i wyobrażeń, na twórczą wypowiedź o niej poprzez poszerzenie portretu o kawałek otaczającej rzeczywistości. To także próba zdjęcia maski, która pojawia się natychmiast przed obiektywem. Fizjografia, jako głębszy opis osobowości, staje się sposobem na dotarcie do głęboko skrywanej prawdy wewnętrza człowieka.


Wernisaż wystawy w dniu 11 kwietnia 2013 r. o godz. 19:00 w Galerii Ostrołęka, plac gen. Józefa Bema 14.

Obszarem zainteresowań twórczych artysty jest człowiek, a właściwie relacje pomiędzy rzeczywistością i przemijaniem.

Mariusz Wideryński – fotograf, animator i teoretyk fotografii, pokazywał swoje prace podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 1976 obronił dyplom z geologii historycznej. Jednak po studiach to fotografia jego wielka życiowa pasja, stała się zawodem i sposobem na życie. Doktor Sztuki Filmowej – doktorat na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Mariusz Wideryński o sobie:

Moją pasją i zawodem jest fotografia. To dla niej rezygnowałem w życiu z wielu innych, być może bardziej frapujących zajęć. Celem moich twórczych zainteresowań jest człowiek, a właściwie relacje pomiędzy rzeczywistością i przemijaniem, często jednak podejmuję prace z innych obszarów szeroko pojmowanej sztuki – fotografii, grafiki, muzyki.
Warszawa jest miejscem do którego wracam, tu mieszkam i spełniam się w pracy dydaktycznej ze studentami, ale z natury jestem osobnikiem wędrownym. Uwielbiam podróżowanie, do niedawna góry były miejscem najbliższym, dziś każdą wolną chwilę spędzam na wschodzie kraju, w ostępach Podlasia. Tam znajduję spokój i ukojenie. Wśród pól, bezkresnych łąk, lasów, rozlewisk i bagien, przyjaznej społeczności, szukam inspiracji do nowych działań. Szczególnie bliska jest mi duchowość Podlasia!
1