Rok w obiektywie Chrisa Niedenthala

Chris Niedenthal (fot. www.zarowkamarketing.pl)
Chris Niedenthal (fot. www.zarowkamarketing.pl)

Chris Niedenthal, mistrz fotografii dokumentalnej, kucharz i perkusista z zamiłowania, z zawodu i pasji fotograf. Współpracował z Newsweekiem, Times, Geo i Der Spiegel. Wybitny fotoreporter, laureat prestiżowej nagrody World Press Photo, jest autorem fotografii wybranych do wyjątkowego kalendarza Virako na 2012 rok. Wernisaż prac Chrisa Niedenthala odbędzie się 23 listopada 2011 roku w Łodzi. Ambasadorem wydarzenia jest między innymi top designer, Janusz Kaniewski.

Rok z fotografią

Wernisaż prac Chrisa Niedenthala, wybranych do kalendarza Virako, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, łączącym świat fotografii, designu i biznesu. O właściwą oprawę zdjęć i wyjątkową szatę graficzną zadbał Janusz Kaniewski, designer, współtwórca m.in. Ferrari California i Hondy Civic. Mariaż archiwalnych zdjęć Chrisa Niedenthala oraz nowatorskich pomysłów autora najnowszego logo Fiata to jedyna w swoim rodzaju idea artystyczna. Łódzka firma Virako, która jest organizatorem i mecenasem wernisażu, połączyła w jednym projekcie dwóch artystów z zupełnie różnych czasoprzestrzeni i dziedzin sztuki. „To zaszczyt, że tak wyborny duet artystyczny współpracuje przy naszym projekcie. Kreacja kalendarza, który łączy wartość historyczną i współczesną w zdjęciach mistrza fotografii dokumentalnej z projektem graficznym światowej sławy designera, wizjonera przyszłości, to unikatowe dzieło. Naszym celem jest zaspokojenie najbardziej wyrafinowanych gustów poprzez nietypowe połącznie sztuki fotografii i designu” – mówi Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako.

Mistrz fotografii dla dzieci

„Z pierwszym aparatem w ręku fotografowałem wszystko wokół”, „Zawsze uwielbiałem perkusję (…) lubiłem grać bez kwiatków, ale esencjonalnie, czyli równo i mocno”, „I lubię też tak gotować. Taka sama jest moja fotografia. Prosta, bez nowatorstwa, bez ekstremalnych efektów. Ale esencjonalna.”
Fragmenty z książki „Zawód fotograf” Chrisa Niedenthala doskonale charakteryzują autora. Wybitny fotograf, urodzony i wychowany w Londynie mieszka w Polsce od prawie czterdziestu lat. Jest jednym z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich i laureatem nagrody World Press Photo. To on uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku i upadek Muru Berlińskiego. Jest także autorem zdjęcia-ikony z pierwszych dni stanu wojennego prezentującego transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku Kina Moskwa w Warszawie.
Marzeniem Chrisa Niedenthala jest zrobić cykl o dzisiejszej Polsce. Jednak współczesna Polska już go tak bardzo nie interesuje jak socjalizm, który jak sam autor przyznaje „był wyjątkowo fotogeniczny”. „Jechać w Polskę z zadaniem, że będę robił wyłącznie dobre zdjęcia to jest niezły stres i obawa,
że nic z tego nie wyjdzie. Przyznam się, że jak fotografowałem dla Virako, ten jeden dzień na ulicy w Łodzi, czułem się jak za dawnych czasów. Właściwie jak ryba w wodzie. Fotografowanie jest jak jazda na rowerze. Jak raz się nauczysz, to nigdy nie zapomnisz. Trochę „zardzewiałem”, ale dzięki Virako
z powrotem poczułem magię „widzenia więcej” podczas spacerów po Łodzi i Warszawie” – mówi Chris Niedenthal.

Wernisaż prac Chris Niedenthala połączony z aukcją charytatywną odbędzie się 23 listopada 2011 roku w budynku Forum 76. Business Centre w Łodzi. Dochód ze sprzedaży kalendarza, którego nakład wynosi 400 sztuk, w całości zostanie przeznaczony na wsparcie działalności świetlic podwórkowych, opiekujących się dziećmi z enklaw biedy. Wystawę będzie można obejrzeć w dniach 24 listopada 2011 – 7 grudnia 2011, w godzinach 10.00-20.00.

www.zarowkamarketing.pl