Znani i mniej znani – Robert Capa

Robert Capa
Robert Capa (fot. Magnum Photos/EK Pictures)
Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko” – to motto Roberta Capy znane jest wszystkim fotoreporterom świata.

Robert Capa był wzorem fotoreportera: odważny, waleczny i bohaterski. Jego życie było serią zakładów, czy to w sprawie dokonanego nalotu na Londyn albo nasiąkniętych krwią plaż Normandii, wyścigu – kursu w Longchamps albo zdewastowanych wsi Hiszpanii.


Tytułowano go najlepszym fotoreporterem wojennym. Wpadł jednak we wściekłość, gdy kolega zarzucił mu, że podróżuje na front, bo to go podnieca. „Zwariowałeś! – wykrzyczał. – Nienawidzę przemocy, a najbardziej ze wszystkiego nienawidzę wojny„.

Capa zrobił wiele fotografii-ikon naszego wieku, fotografii, które stały się wspomnieniami tych z nas, którzy tam nie byli. Do najbardziej znanych należy chyba „padający żołnierz” – fotografia wykonana podczas hiszpańskiej wojny domowej. Do dziś trwa spór, czy fotografia przedstawia chwilę śmierci, czy też została upozowana. Sam autor mówiąc o nim stwierdził: „najgłośniejsze zdjęcia rodzą się w wyobraźni redaktorów i tych, którzy je oglądają„.

Robert Capa
Robert Capa (fot. Magnum Photos/EK Pictures)

Źródło: Magnum Photos/EK Pictures
Więcej czytaj na http://www.reporter.edu.pl